La Montana Sagrada izle

La montaña sagrada

Reklamı Geç
Favorilere Ekle İzledim
Hata Bildir ×


Film Bilgileri
4 ay önce eklendi
La Montana Sagrada izle
2.221 izlenme
Türkçe Dublaj
IMDb: 7.9

La Montana Sagrada (Holy Mountain)

Küt filmler arasında özel bir yeri olan Holy Mountain 1973 yılında gösterime girmiştir. 1973 yılı Oskar Ödül Törenlerinde çok büyük tartışmalara sebep olan film sunduğu görsellikle oldukça başarılı bir çalışma olarak kabul edilmektedir. Filmin her bir sahnesi ayrı bir detaydır ve filmin bütününü yorumlayabilmek için her bir karesinin dikkatle izlenmesinde fayda olacaktır. Politika, din, kapitalizm, sosyalizm, felsefe, aşk, seks, güç, silah ve daha birçok konuda göndermeler yapılan film, gerçek ve doğru kabul ettiğimiz değerlerin ve kuralların sınırlarını aşıyor. Olmayacakların olduğu filmde imkansızlar mümkünleşiyor.

Ruhani Bir Arınma ve Kaos

Filmin başında iki kadın görüntüsü yer almaktadır. Kadın makyajlarından arındırılmakta, takma tırnakları çıkarılan ve saçları kesilen bu iki kadın arınmayı ve öze dönüşü vurguluyor. Ve sonrasında birden ekranlara gerçek dünya yansıyor. Katliamlar, kalbinden vurulan insanlar, kan yerine farklı sıvıların aktığı bedenler, yarılan göğüsten uçan kuşlar derken farklı temalarla insanlığın taban yaptığı dünya sergilenmektedir. Şiddet doruktadır ve filmin 35. Dakikasına gelinceye kadar çok fazla diyaloga yer verilmemiş. İzleyiciye görsel sahnelerle adeta giriş bölümü sunulmuş.

Hırsız ve Simyacı

Filmin ana karakterleri olan Hırsız ve Simyacının tanışma sahnesiyle esas diyalog başlıyor ve film izleyiciyi bu andan itibaren sürükleyip götürüyor. Simyacının hırsızın dışkısını altına dönüştürdüğü sahne özel bir kare olarak izleyenlerin hafızalarında kalıyor adeta. Her insanın ayrı bir gezegeni yaşattığı filmde düzenin çatlaklarına gösterilen tepkisellik elen alınmış. Simyacının arınmayı temsil ettiği senaryoda hırsız ise aslında altına dönüşebilecek bir dışkı olarak yer almaktadır. Filmin sonunda ise yönetmenin izleyiciler için hazırladığı bir sürpriz yer almakta. Kutsal Dağa yolculuk yaptıran film izleyicileri filmin sonunda adeta dağdan aşağıya yuvarlamaktadır. İzleyicilerin hafızasında kalacak bir film olduğu ise kesindir.

Ülke: ,
Yorumlar 3 Yorum