Sen Aydınlatırsın Geceyi izle

Sen Aydınlatırsın Geceyi

Reklamı Geç
720p FİLMDEN İLK SAHNE FİLMATOM - HD FİLMATOM - KALİTE
Favorilere Ekle İzledim
Hata Bildir ×
Yerli Film


Film Bilgileri
4 ay önce eklendi
Sen Aydınlatırsın Geceyi izle
2.620 izlenme
IMDb: 7.9

Siyah-Beyaz Kara Mizah Bir Hikâye Sen Aydınlatırsın Geceyi

2013 yapımlı film, siyah beyaz karelerle dikkat çeker. Manisa’da çekilen film kendine has senaryosu ile bir kara mizah örneğidir. İnsanın dünya üzerinde aciz kaldığını ve birilerine muhtaç olduğunu bariz bir şekilde gözler önüne seren senaryo ile yönetmen, 32. İstanbul Film Festivalinde, Altın Lale En İyi Film ödülünü almıştır.
Senaryonun kurgusuyla özgünleşen muhteşem bir film ortaya çıkmış. Hayal ürünü olan bir kasabada yaşayan, özel güçlere sahip sıradan insanların yaşamlarının anlatıldığı projede taşra yaşamı da mizahi unsurlarla bezeniyor. Filmin fragmanını izleyenler böyle bir film olacağını tahmin bile edemiyorlar. İçerisinde seyirci tarafından düşünülmesi tasarlanan pek çok boşluk barındıran filmin müzikleri ise tam kulakların pasını giderecek cinsten.

Masalsı Bir Serüven Sen Aydınlatırsın Geceyi

Filmdeki geçişler çok iyi yerinde olmuş. Ayrıca oyuncuların performansı ile zirve yapan film, izleyiciyi yormadan yapılan kurgusuyla da mükemmel bir anlatıma sahip. Filmdeki karakterlerden ikisinin annesinin ölmüş olması, kısa süre önce annesini kaybeden yönetmenin, kendinden bir şeyleri filme aktarmak istemesi olarak yorumlanabilir. Masalsı bir anlatımla süslenen filmde gerçek üstü varlıklar çok güzel resmedilmiş. Kadının toplum içinde hak ettiği yerde olmadığının mesajını veren film, evlilik teklifi edilen sahnesi ile de hafızalara yer ediyor.

Toplumsal Vurdumduymazlık; Sen Aydınlatırsın Geceyi

Film, Cemal adı verilen karakterin zihninde geçirdiği sahneler olarak seyirciye aktarılıyor. Fakat bilinçaltımıza, insanlara gereğinden fazla güç verildiği takdirde neler yapabileceğinin de altı çiziliyor. Karakterlerin başından geçen olaylar sözlü olarak anlatılırken, arkadan bulanık bir görüntüyle yaşananlar canlandırılıyor. Fakat buradaki ince nüans, görüntüler ile anlatılanların birbirleriyle bağlantılı olmamasıdır. Ayrıca güzel kurgulanan zamansızlık kavramı sayesinde, zaman karmaşası yaşamadan filme adapte olabiliyorsunuz. Çay bahçesinde kız ve erkek karakterlerin kusarken, çevredeki insanların kayıtsız kalması, hayatın ne kadar boş olduğunun en güzel örneğidir.

Yönetmen:
Yapım Yılı:
Ülke:
Yorumlar 0 Yorum