Truman Şov

The Truman Show

Reklamı Geç
Favorilere Ekle İzledim
Hata Bildir ×
Komedi Filmi


Film Bilgileri
4 ay önce eklendi
Truman Şov

Günümüz Dünyasını Yansıtan Truman Show

Oyuncusuna Altın Küre sinema dalında en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandıran film, 1998 yılında beyaz perdede izleyicisi ile buluşmuştur. The Truman Show, sinema dünyasında hiç işlenmemiş bir konuya değinerek bir ilke imza atmıştır. Kendisini özne sanan oyuncunun, aslında herkes tarafından izlenen bir nesne olduğunun farkına varmasıyla gelişen olayların anlatıldığı film, bu yönüyle pişmanlık duymadan izlenebilecek bir proje.

Truman Show’un Özgün ve Farklı Hikayesi

Filmde küçük bir adada, kendince mutlu yaşamı olan Truman’ın yolda giderken ölmüş babasıyla karşılaşmasıyla değişen hayatını sorgulaması işleniyor. Psikolojik yönüyle de ağır basan film aşk ve özlem gibi duygulara da değiniyor. İnternetin yaşamımıza girmesiyle sahte ve sanal yaşamlar ilk planda oldu. Herkesin birbirinin hayatını irdelemek için yarıştığı günümüzde, farklı bir bakış açısıyla işlenen film izlenmeye ve gönüllü mahkumiyete olan açlığa değiniyor.

Truman Show ile Sosyal Bağımlılığa Dair

Orijinal ve akıllara durgunluk veren bir hayal gücünün ürünü olan Truman Show, zekice örülmüş bir senaryo ile karşımıza çıkıyor. Doğduğu günden beri, insanlar tarafından izlenen Truman’ın hikayesinin anlatıldığı film, aslında kapitalist düzene küçük bir gönderme gibi düşünülebilir. Gerçek bir dünya gibi kurulan stüdyo ise Truman’ı içine hapseden bir hapishane gibi gösteriliyor. Küçük bir dünyaya hapsedilmiş ve hiçbir zaman özgür olamamış bir adamım hikayesi, sinema ekranında boy gösteriyor.
Filmin son sahnesinde polislerin kendi aralarındaki konuşmaları, medyaya ve oluşan düzene dair eleştirileri kapsıyor. Truman’ın yaşadığı dünya insan, zihninin bir izdüşümüdür. Psikolojik baskının dayandığı gerçekleri, insanlara sorgulatan bir film olan The Truman Show, toplumsal eleştiri oklarını bugün içinde bulunduğumuz sosyal dünya ile bağdaştıran bir film. Bir zamanlar televizyon klasiği olan biri bizi gözetliyor programlarının ilk çıkış mantığı olan film, izlenmesi gereken baş yapıtlar arasındadır.

Yönetmen:
Yapım Yılı:
Ülke:
Yorumlar 2 Yorum